top of page
  • Jana Kyriakou

XRWomen: mezinárodní setkání v Praze

Evropský projekt XRWomen cílí na podporu jazykové gramotnosti nejen uprchlic, na své si přijdou i fanoušci nových technologií


Šestého června 2023 proběhlo v Praze setkání mezinárodního konsorcia projektu XRWoman. Projekt spolufinancovaný z evropských fondů Erasmus+ cílí především na podporu jazykové vybavenosti uprchlic a žen s omezenými možnostmi pomocí XR technologií, digitálních aplikací a nástrojů.


Autorka: Veronika Veselá, SEMWell a Motion Digital


Sešli se vědci z oboru lingvistiky, učitelé pedagogů a další odborníci z pěti evropských zemí: Kypru, Polska, Řecka, České republiky a Švýcarska, aby probrali dosavadní výsledky společné práce a další kroky v projektu.


Naučit se jazyk je základním krokem k posílení postavení uprchlíků a předpokladem jejich úspěšné integrace a aktivní účasti v místní společnosti, shodli se na tom jednohlasně partneři mezinárodního projektu. V současné době proto vyvíjejí metodický rámec pro integraci technologií rozšířené a virtuální reality do výuky jazyka hostitelské země.


Výsledkem bude online e-learningová platforma pro učitele jazyků a ženy uprchlice, která představí online XR nástroje pro výuku cizích jazyků a praktické návody na práci s nimi ve výuce. Nástroje virtuální a rozšířené reality, stejně tak různé mobilní aplikace mohou uspíšit a usnadnit učení cizích jazyků nejen imigranty, ale i všechny, pro které jsou klasické prezenční lekce hůře dostupné - ať už z časových nebo logistických důvodů.


XR technologie: seznamte se

Učit se cizí jazyk nebylo snad nikdy v historii snadnější než teď. Výuka cizího jazyka prostřednictvím technologie XR (Extended Reality = rozšířené reality) může být vzrušujícím a efektivním způsobem, jak se ponořit do výuky jazyka. XR označuje kombinaci technologií virtuální reality (VR), rozšířené reality (AR) a smíšené reality (MR), které poskytují pohlcující a interaktivní prostředí. Pomocí digitálních technologií, aplikací, nástrojů rozšíření a virtuální reality můžeme trénovat konverzace a nová slovíčka každý den nezávisle na učiteli nebo třídě.


Aplikace XR umožňují interaktivní procvičování jazyka prostřednictvím rozpoznávání řeči a virtuálních postav, které reagují na vaši mluvenou řeč. To vám umožní procvičovat výslovnost, slovní zásobu a gramatiku realistickým a poutavým způsobem.


K některým aplikacím stačí pouze mobilní telefon, k jiným je zapotřebí speciální headset a hardware.


I když XR technologie mohou nabídnout pohlcující zážitky z výuky jazyků, účastníci setkání se shodli na tom, že by měly vždy doplňovat jiné metody výuky jazyků. Pravidelné procvičování s rodilými mluvčími a strukturovaný učební plán jsou stále základními složkami jazykového vzdělávání. Nástroje XR mohou tyto tradiční přístupy rozšířit tím, že poskytnou pohlcující a interaktivní rozměr vaší cesty k jazykovému vzdělávání.


Chcete být informováni o novinkách?

Sledujte projekt na Facebooku👉 XRWomen


0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page