top of page
  • Jana Kyriakou

BENEFIT: mindfulness setkání v Praze

Rozvíjíme mindfulness a zvyšujeme odolnost mládeže v evropských zemích.


Prvního června 2023 proběhlo v Praze mezinárodní setkání partnerů projektu BENEFIT. Projekt spolufinancovaný z evropských fondů Erasmus+ cílí na podporu mindfulness a psychické odolnosti mládeže. Sešli se odborníci na duševní zdraví mládeže z pěti evropských zemí: České republiky, Kypru, Německa, Irska a Portugalska, aby probraly spolupráci na projektu, který právě startuje. V jeho průběhu se můžete těšit na školení a workshopy pro mládež a pracovníky s mládeží ve všech partnerských zemích. Výsledkem bude online e-learningová platforma, která bude spuštěná v listopadu 2024.


Autorka: SEMWell a Motion Digital, Veronika VeseláCo si vybavíte, když se řekne mindfulness? „Každý si hned představí, že musí mít prázdnou hlavu, hlavu bez jediné myšlenky. To je ale nesmysl,“ říká vystudovaná psycholožka a členka mezinárodního konsorcia Andri Agathokleous z Institute of Development z Kypru. „Pokud máte v hlavě myšlenky, buďte rádi, znamená to, že jste lidská bytost a žijete,“ dodává s úsměvem na vysvětlenou. Sama s mindfulness začala před 12 lety pod vedením své učitelky, nyní má svoji každodenní praxi, která ji pomáhá zůstat v klidu i v náročných situacích, které ji v životě potkávají. Svůj život si už bez mindfulness nedokáže představit. „Díky pravidelné praxi jsem zvládla s větším klidem rozvod s manželem i stěhování. Těžkosti do života přicházejí a odcházejí. To je normální. Důležitě je, jaký postoj k nim zaujmete. Mindfulness mi pomáhá zachovat nadhled,“ říká Andri.


Mindfluness a jeho přínosy


Mindfulness, neboli česky všímavost je dovednost, která je nám všem vlastní. Každodenní praxí ji můžeme posilovat a rozvíjet, podobně jako sval v těle a získávat tak nadhled a odstup od našich každodenních pocitů, emocí, myšlenek, událostí, které se nám dějí a vstupují do našeho života. To, co se nám děje, ovlivnit často nemůžeme, můžeme si ale zvolit, jak se k tomu postavíme. To je základní tezí mindfulness, která nám umožňuje odstup a nadhled.

Vědecké výzkumy potvrzují, že pravidelná praxe rozvíjení mindfulness má následující benefity na naše zdraví, wellbeing a celkový život:

  • Snížení stresu u dětí, dospívajících a dospělých

  • Zlepšení pozornosti, paměti a akademických výsledků

  • Zlepšení soustředění dětí a dospělých s poruchou pozornosti (ADHD apod.)

  • Zvýšení empatie a laskavosti k sobě i druhým

  • Zlepšení celkového fyzického i psychického stavu

  • Snížení zánětlivosti v těle i na úrovni epigenetiky

  • Podpora léčby depresí, úzkostí, poruch příjmu potravy a dalších psychických poruch a onemocnění

Jak rozvíjet svou praxi mindfulness


Účastníci mezinárodního konsorcia se shodli, že každý má svou vlastní praxi. „Můj způsob, když se potřebuju zklidnit a relaxovat, je zastavit se a sepsat si všechno, co se mi honí hlavou. Když mám nějaký problém, sepíšu si pokaždé všechna pro a proti. To mi pomáhá se správně rozhodovat. Psaní je pro mě důležité a vždy mě zklidní,“ říká Anna Christou z řeckého Center for the Advancement of Research & Development in Educational Technology.


Začít s vlastní praxí všímavosti může být přínosné pro každého a v každém věku. Formální praxe zahrnuje různé formy meditace, všímavý pohyb a další aktivity a cvičení. Neformální praxí pak vnášíme schopnost všímavosti do každodenních činností například tím, že si soustředěně pomalu vychutnáváme jídlo, že na procházce plně vnímáme barvy, tvary, zvuky a vůně kolem nás nebo že při konverzaci věnujeme plnou přítomnou pozornost slovům druhého. Všímavost nás také učí naslouchat svému tělu a jeho potřebám. Lépe si uvědomíme, zda a kdy máme hlad či žízeň, zda si potřebujeme odpočinout, nebo se jít proběhnout ven.


Co si ze setkání odnášíme?


Potkat stejně naladěné lidi s podobným zápalem pro mindfulness a psychické zdraví je obohacující a posilující. Každý je osobně zapojen do rozvoje vlastní praxe všímavosti a podpory vlastní odolnosti a pohody, proto věříme, že vědomá spolupráce přinese zaručené výsledky. Osobní setkání poskytlo jasnou představu nejen o výsledcích projektu, ale také úkolech a časovém harmonogramu, a nabilo nás energií do další spolupráce.

Zajímá vás mindfulness a duševní zdraví? Sledujte projekt na facebooku


0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page